O

Online Tiyatrolar Perdelerini Açtı

Koronavirüs salgını nedeniyle birçok sanat etkinliği iptal edildi, tiyatrolar ertelendi. Ancak bu süreçte dijital olarak takip edebileceğiniz birçok etkinlik var. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, perdelerini online olarak seyirciye açtı. İşte online olarak izleyebileceğiniz tiyatro oyunları, keyifli seyirler.

 

ANKARA DEVLET TİYATROSU

Leyla İle Mecnun

Leylâ ile Mecnun’un aşkları eski bir efsanedir. Leylâ ile Mecnun arasında geçen, birbirine kavuşamayan ve aşkları uğruna ölen iki gencin öyküsüdür.

BORNOVA ŞEHİR TİYATROSU

İşgüzar Bir Tekerrür

Eğer bir güne sıkışıp kalsaydınız ne yapardınız? Yani bir türlü geçmeseydi zaman. Yarın olmasaydı hiç. “İşgüzar Bir Tekerrür” aynı günü tekrar tekrar yaşamak zorunda kalan bir sahafın trajikomik öyküsünü anlatıyor. Son derece ustalıkla kurgulanmış dramatik bir yapı içinde, “zaman” ve “yaşamın anlamı” kavramları humor yüklü bir dille sorgulanıyor.

İSTANBUL DEVLET TİYATROSU

    1. Bir Nefes Dede Korkut

Sen işitirsen eğer kalbin diliyle, bütün canlılar; ovalar, ağaçlar, taşlar, kuşlar konuşur. En küçük ayrıntı görünür olur. Seherler ve geceler destan anlatır, sen işitirsen.
Havanın, toprağın, denizin, dağların, taşların, insanın dilinden anlamak kalbi duymaktır. Geçmişten bugüne birlikte yaşamın bilincini aktaran en kadim anlatılardır Kitabı Dede Korkut. Geçmiş, gelecek bugün bir olur, insan bir parçası…
Var olmanın hissiyatını o günlerden bugünlere aktardık biz de Dede Korkut’un bir nefesiyle.

ESKİŞEHİR ŞEHİR TİYATROLARI

Keşanlı Ali Destani 1,2

Bir yanda mertlik belası, bir yanda aşk yarası… İşlemediği bir cinayetten ötürü “mahkûm ve kahraman” olan Keşanlı Ali ile kenar mahalle güzeli Zilha’nın imkansız aşkı. Masal kadar uzaktaki şehre tepeden bakan Sineklidağ’da geçen bol şarkılı bir kahramanlık parodisi. Haldun Taner’in epik başyapıtı, Türk tiyatrosunun eşsiz klasiği sizleri bekliyor.

VAN DEVLET TİYATROSU

Kahvede Şenlik VarKAHVEDE ŞENLİK VAR

Kadın erkek rolleri, toplumsal kurallar ve bu kurallar çerçevesinde biçimlenen insan ilişkilerinin tartışmaya açıldığı Kahvede Şenlik Var; bir kadınla bir erkeği karşı karşıya getirir.  Kadın ve Erkek, sonunda evlenme niyetiyle denize nazır bir kahvede buluşurlar. Zaman zaman kahvenin nevi şahsına münhasır garsonunun da yönlendirmeleriyle birbirlerini tanımak ve anlaşmak için uzun bir sohbete başlarlar. Evlilikten beklentilerin, hayallerin ve düş kırıklıklarının dillendirildiği bu sohbetin sonu nereye varacaktır?

NİLÜFER KENT TİYATROSU

Tersine Dünya

Oyunda ‘Kadınlarla erkeklerin rollerini değiş tokuş ettiği bir dünya nasıl olurdu?’ sorusuna cevap veriliyor. ‘Tersine Dünya’ kadın ve erkek rollerini ironik ve eğlenceli bir üslupla tersine çevirerek, gündelik ilişkilerden, namus kavramına kadar bir çok konuda izleyiciyi cinsiyetler üzerine ezberleriyle yüzleştiriyor.

TRABZON ŞEHİR TİYATROSU

444

Oyun, bir çağrı merkezinde geçiyor. “Hatırlatma Merkezi”nin şikâyet bölümünde, biri uzun zamandır çalışan, diğeri yeni işe başlayan iki kişinin gece vardiyası sırasında, çağrı sisteminde işler karışır. Buldukları çözümler ve cevaplar; gerilim ve mizahın iç içe geçtiği yüksek tempolu bir gece sonunda, onları çarpıcı bir gerçeğe ulaştırır.

AFYON BELEDİYE ŞEHİR TİYATROSU

Bana Bir Şeyhler Oluyor

Her gün gazetelerin üçüncü sayfalarında trajedilerini okuduğumuz insanları konu alır.

FMV IŞIK MÜZİKAL TOPLULUĞU

İstanbul Efendisi 1,2

Haberler | Feyziye Mektepleri

Yönetmenliğini Cengiz Çevik’in, Koreograflığını Özlem Güde’nin, Sahne Tasarımını Bike Burak’ın ve Kostüm Tasarımını Aslıhan Pekün’ün yaptığı, Musahipzade Celal’in ölümsüz eseri “İstanbul Efendisi” bu kez Özel Anabilim Eğitim Kurumları Müzikal Tiyatro Topluluğu tarafından sahneleniyor.

CategoriesUncategorized