A

Alternatif Tıpın Vazgeçilmez Reçetesi: Ejder Meyvesi

Tropikal bir meyve olan ejder meyvesi ülkemizde son zamanlarda popüler olmaya başladı. Dragon fruit, pitaya gibi isimlerle bilinen ejder meyvesinin ana vatanı, Çin, Endonezya ve Vietnam gibi ülkelerdir. Türkiye’de ise Mersinde üretimi yapılmaktadır. Ejder meyvesi eski çağlardan beri alternatif tıpta sıklıkla kullanılmaktadır.

ejder meyvesi ile ilgili görsel sonucu

Ekşi ve ferahlatıcı bir tada sahip olan ejder meyvesinin içindeki etli kısım tüketilir. Dış kısmı sert olan meyvenin tüketim şekli ananasa benzer.

Amerika topluluklarından biri olan Kızıldereliler, ejder meyvesini enerji kaynağı olarak görüyorlardı. İçeriğinde susama benzeyen küçük siyah çekirdekler bulunmaktadır.

Çiğ olarak tüketilen ejder meyvesinin kalorisi oldukça düşüktür.

ejder meyvesi ile ilgili görsel sonucu

İçeriğindeki etli kısmının suyu sıkılarak da tüketilebilir. Aynı zamanda tatlı ve kokteyl yapımında da kullanılmaktadır. yüksek C vitamini, potasyum, kalsiyum ve magnezyum içermektedir.

Ejder Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

  • Soğuk tüketilen bir meyve olan ejder meyvesi, vücudun ihtiyacı olan C vitamininin yüzde 85’ini rahatlıkla karşılar. Bağışıklık sistemini yeniler. Hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır.
  • Vücudun sıvı oranını arttırarak cildin nemli olmasını sağlar.
  • Yüksek lif içeren ejder meyvesi, diyet yapmak isteyenlere önerilmektedir. Uzun süre tokluk hissi verir. Ayrıca vücudun gün boyu enerjik kalmasını destekler.

ejder meyvesi ile ilgili görsel sonucu

  • Diyabet hastalarının da rahatlıkla tüketebileceği bir besindir. İçeriğinde çok az şeker barındırır. Asidik özelliği sayesinde ise kandaki basıncı dengeler.
  • Damarların tıkanmasını önleyerek kalp sağlığını korur.
  • Kalsiyum, kemik ve kas sistemi için gerekli mineraller arasında yer alır. Bir tane ejder meyvesi ihtiyaç duyulan kalsiyumun yüzde 70’ini karşılar.

ejder meyvesi ile ilgili görsel sonucu

  • Göz içindeki sıvı oranını dengeleyerek katarak oluşumunun önüne geçer.
  • İleri yaşlarda görülen unutkanlık gibi beyin hastalıklarını engeller.
  • Güçlü bir antioksidan olduğundan bağırsaklarda besin artıkları birikiminin önüne geçerek, kabızlık sorununu çözmede yardımcı olur.

 

CategoriesGenel