Y

Yeşil İle Mavinin Buluştuğu Yer İğneada

Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı olan İğneada, Trakya’nın Karadeniz sahil şeridinde kalır. 22 kilometrelik sahiliyle misafirlerini ağırlayan bölge, il merkezine sadece 100 km uzaklıktadır. 3 bin kişilik nüfusuyla ve İstanbul’a olan yakınlığıyla dikkat çeken İğneada; denizi, gölleri, ormanları ve kendine has kültürüyle tatil için bir cazibe merkezidir. 2007 yılında Milli Park statüsüne dahil edilen ve ıssız patika yolları, sıcak kahvehaneleri ve salaş balık restoranlarıyla sizi hayal bile edemeyeceğiniz alemlere sürükleyen bir yer İğneada.

Eko turizm ve Kültür turizmi açısından çeşitli alternatiflere sahip olan bölge, longoz ormanlarıyla kendini doğanın eşsiz kollarına bırakmak isteyenleri karşılar. Bölge halkı son derece konukseverdir. Yörenin tarihine ışık tutan yapılar ise kültür turizminin gelişimine katkı sağlar. Karadeniz’e sahili olan belde yat turlarının da uğrak yeridir. Seyahatini renklendirmek isteyenler balık lokantaları ve restoranlarda ağız tatlarına uygun alternatifler bulabilirler. Bölgeye gidenler ıhlamur ve meşe balı veya marmeladı alarak yörenin tadlarını evlerine taşıyabilirler.

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı

İğneada Longoz Ormanları

Avrupa’nın en büyük longoz ormanı olan İğneada Longoz Ormanları, gezilip görülmesi gereken yerlerin ilk sırasında yer alıyor.Longoz ormanı için düzenlenen turlara katılabilir ve güne harika bir kahvaltı ile başlayıp doğal güzellikler içerisinde harika bir tura başlayabilirsiniz.

Kıyıköy Turu

Kıyıköy İğneada

Bölgeyi daha iyi gezmek isteyenler Demirköy konaklamalı turlara katılabilirler. Dupnisa mağarası da görme şansını elde eden gezginler, Istranca Dağları’nın eşsiz doğası ortasında kalarak şehir hayatından biraz olsun uzaklaşabilirler. İçinden yeraltı nehirleri geçen mağara; 3 bölümden oluşuyor. 2.720 metre uzunluğunda ve tam 180 milyon yaşında olan mağara, ziyaretçilerini büyülemeyi ve kendine hayran bırakmayı iyi biliyor.

Beğendik Köyü

Beğendik Köyü İğneada

Hiç kirlenmemiş bir deniz ülkenin en batı noktasından girmek isteyenler çantalarını hazırlamaya başlayabilirler. Tatilcilere hiç de alışık olmadıkları bir deneyim sunmaya hazırlanan program, aracıyla günübirlik etkinliklerden hoşlananlar için doğru bir seçim olabilir.

Limanköy

Limanköy İğneada

Limanköy; yazları başka kışları başka güzelliğe sahip olan köy, 500 kişilik nüfusuyla misafirlerini bağrına basar. Longoz tipi ormanlarıyla meşhur olan belde, doğayla iç içe bir tatile özel duyanlar için biçilmiş rota olabilir.

İğneada Feneri

İğneada Feneri

Türkiye’nin en batı ucundaki deniz feneri olarak bilinen adres, denizden 44 metre yüksek kurulu. Bu nedenle Karadeniz’in hırçın dalgalarından etkilenmeyen fener, önündeki doğal plajıyla fark yaratıyor.

İğneada Sahili

İğneada Sahili

Oldukça uzun bir kumsala sahip olmasıyla denize girmek isteyenler için rahat bir imkan sağlıyor.Karadeniz sahili olması sebebi ile bildiğiniz gibi biraz rüzgarlı .

CategoriesGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir