C

Cildiniz Kışa Hazır Mı?

Güneş ışınlarının sebep olduğu lekeler, ciltteki elastikiyet yitimi, kuruluk ve çatlamalar gibi problemleri gidermek için uygulanan medikal tedaviler, cilt bakımları ve kimyasal peeling ile yaz aylarının tatsız anılarından kurtulmak mümkün. “Yaz sonrası görülen cilt problemleri birçok kişinin ortak problemidir. Ancak sağlıklı ve düzenli beslenildiğinde, doğru cilt bakım yöntemleri uygulandığında bu tarz sorunlardan kurtulabilirsiniz” diyor.

Yaz sonrası görülen sağlık sorunlarının başında cilt problemleri gelir. Güneş ışınları yüzünden oluşan cilt kırışıklığı-kuruluğu, güneş lekeleri, çillenme, cilt yapısında kalınlaşma, sivilcelenme, cilt sarkması ve kılcal damarların belirginleşmesi gibi rahatsızlıklar birçok kişinin ortak problemidir. Ancak cilt hasarı doğru analiz edildiğinde bu tarz sorunlardan kurtulmak mümkündür.

Mevsim Geçişlerinde Cilt Bakımı

Profesyonel temizlik şart

Deri, yaz sıcaklarına ve güneşin kurutucu etkisine karşı savunma geliştirerek aşırı terler ve yağ üretimini hızlandırır. Eğer cilt doğru temizlenmez, uygun kozmetik ürünleri kullanılmaz ve iyi nemlendirilmezse gözenekler kapanır ve yağ butonları oluşabilir. Bu nedenle öncelikle cilde profesyonel bir temizlik yapılmalıdır. Düzenli yapılacak cilt bakımı ile derinin nem dengesi korunabilir.

Profesyonel Cilt Bakımı

Çatlaklara dikkat!

Mevsim geçişlerinde en çok görülen sorunlardan biri de ani sıcak-soğuk geçişleri yüzünden ciltte oluşan çatlaklardır. Bu çatlamalar genellikle yüzde, burun kenarında, ellerde ve yanaklarda görülür. Bu sorundan kurtulabilmek için duş alırken aşırı sıcak su kullanılmamalı ve cilt mutlaka banyo sonrası nemlendirilmelidir. Banyo süresinin 5-10 dakikadan fazla olmamasına da özen gösterilmelidir. Bunların yanı sıra cildi tahriş edebilen alkol ve esans içeren sabunlar kullanılmamalı, yağlı sabunlar veya jeller tercih edilmelidir. Kullanılan temizlik ürününün PH seviyesinin 5,5 olmasına da dikkat edilmelidir.

Cildin Nem Dengesi İçin Su

Sağlıklı ve dengeli beslenin

Cilt yapısının onarılması için sağlıklı ve dengeli beslenmek de büyük önem taşır. Sağlıklı bir cilde sahip olabilmek için bol sebze-meyve tüketilmeli, protein ve vitamin alımına özen gösterilmelidir. Özellikle A, C ve E vitaminleri cilt sağlığı için çok faydalıdır. Bu vitaminler antioksidan yönünden zengin oldukları gibi güneşin zararlı etkilerinden kurtulmak için de büyük yarar sağlar. Vitaminler ciltte oluşan yaraların çabuk iyileşmesine yardımcı olur ve yaşlanma etkilerini de geciktirir.

Cilt Sağlığı İçin Düzenli Beslenme

 

CategoriesGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir