A

Ankara’da Çocukla Gidilebilecek Mekanlar

Çocuklu aileler olarak en önemli konulardan biri çocukla gidilebilecek düzgün bir mekan bulmak. Haftanın belirli günlerinde dışarıda ailece vakit geçirebilen aileler için, gidilecek mekanın hem ebeveyn hem de çocuklar için uygun olması önemlidir.

Bu sebeple sizlere aile yeri arayışında olanlar için  Ankara’da çocukla gidilebilecek mekanlar listesi hazırladık.

Altınköy Açık Hava Müzesi

Altındağ Belediyesi’ne bağlı Altınköy Açık Hava Müzesi Ankara’nın gözde açık hava alanlarından birdir. Kocaman bir alan içerisinde, ahşap konakların, köy okulunun, köy bakkalının, köy kahvesinin, dokuma atölyesinin ve bir köyde görebileceğiniz pek çok şeyin olduğunu düşünün.. Gerçek bir köy havası yaratılmaya çalışılan bu açık hava müzesinde çocuklarınızla oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz. İçerisindeki konaklar Anadolu’daki farklı yerlerden gerekli izinler alınıp getirtilerek aslına uygun olarak buraya konulmuş. Döngeller Konağı‘nda yer sofrasında ya da ahşap masalarda güzel bir köy kahvaltı yapabilirsiniz. Kahvaltı sonrası açık hava müzesinin içerisinde çocuklarınızla yürüyüşe çıkıp tay ve ceylanları izleyebilir, gerçek bir un değirmeninde unun yapım sürecine şahit olabilirsiniz. Altınköy Açık Hava Müzesi‘nde dönem dönem farklı etkinlikler de oluyor.

Ahlatlıbel Tesisleri

Şehrin içinde 25.300 m² çim alan,180.000 m² orman alanı ve 1.500 araçlık otoparkı olan büyük bir tesis düşünün.. Ankara İncek’te yer alan Ahlatlıbel Dinlenme Tesisi, kocaman bir alanın içinde pek çok aktiviteyi bir arada sunuyor.  Hafta sonları çimlerin üzerine yayılmak, piknik yapmak ve ailenizle keyifli vakit geçirmek için ideal bir yer. İçeride çocuklarınızla uçurtma uçurabilir, bisiklete binebilir, paint-ball ve gokart pistini kullanabilir ya da bir golf meraklısı iseniz, golf sahasında vakit geçirebilirsiniz.. İçeride ayrıca kafeteryalar da mevcut. Tesise giriş ücretli.

Altınpark

Ankara Aydınlıkevler’de bulunan Altınpark, 640 bin metrekarelik bir alan üzerinde, %85’ini yeşil alan ve göletin oluşturduğu çok büyük bir rekreasyon alanı. İçerisinde aynı zamanda bir fuar alanı bulunan bu yerde,  uluslararası standartlarda bir olimpik yüzme havuzu, büfe ve lokantalar ( farklı lezzet arayanlar için Wangcho Çin Lokantası), müzikli ve ışıklı su gösterileri, oyun ve eğlence alanları, çarpışan botlar, elektrikli gezinti arabaları, mini gezinti treni, at arabaları ve çok büyük bir çocuk oyun alanı da mevcut. Çocuklarınızla hafta sonu gününüzün büyük bölümünü Altınpark ‘da geçirebilirsiniz.

Çansera Parkı

Çankaya Belediyesi tarafından yapılan Çansera Parkı içinde spor ve yürüyüş yapabilir, çocuk oyun alanında çocuğunuzla vakit geçirebilirsiniz. Çocuk oyun alanının hemen yanında pony çiftliği var, buradan çocuğunuzla pony’leri izleyebilir ya da binicilik okulunun etkinliklerine katılabilirsiniz. Bu büyük parktaki mini amfide zaman zaman etkinlikler ve konserler de oluyor. Ayrıca Çansera Parkı’nın içerisinde S’LO Cafe isminde bir mekan var. Parkı gezdikten sonra burda bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Tabiat Tarihi Müzesi 

Tarihe ve hayvanlara merakı olan çocuklar için biçilmiş kaftan; Tabiat Tarihi Müzesi.  MTA içerisinde 4000 m2 alan üzerine kurulmuş olan müze 3 katlı ve 5 bölümden oluşuyor. İçeride Türkiye’ de yaşamış ve yaşamakta olan hayvan ve bitki türleri, fosil, mineral, kayaç ve maden örnekleri ile Enerji Parkı’nda enerji üretim modelleri gösterilmekte.. Yani bilime, tarihe ve hayvan türlerine meraklı çocuklarınızı, ya da henüz bir merakı olmayan ama götüreyim de ufku açılsın dediğiniz çocuklarınızı alıp bu müzeye gidebilirsiniz. Pazartesi günleri kapalı, giriş ücretsiz.

Keçiören Uyanış Mahallesi’nde yer alan bu parkta farklı ailelerden pek çok evcil hayvanı görmeye gidebilirsiniz.. Midilli atı, flamingo, ceylan, devekuşu, tavus kuşu, akvaryum canlıları bunlardan bir kaçı.. Hayvanat bahçesini ve hayvanları sevmeyen çocuk yoktur muhtemelen buradaki bu canlıları çocuklarınız tanımak ve yakından görmekten hoşlanacaktır.

Harikalar Diyarı

Ankara Sincan’da yer alan Harikalar Diyarı; içerisinde bolca yeşil, piknik alanları, uzun yürüyüş yolları, Go-Kart, Kaykay Pisti, Model Gemi yüzdürme alanı, Model Uçak Pisti, Model Araba Pisti, Halı Sahalar, Basket Sahaları, Mini Golf Sahaları, Masa Tenisi alanları, Tenis Kortları ve 5000 kişilik oturma kapasiteli amfi tiyatro gibi sportif ve kültürel faaliyet alanlarını bulabileceğiniz Avrupa’nın en büyük parklarından biri. Ayrıca içerisinde büyük bir lunapark ve dev oyuncaklardan oluşan eğlenceli çocuk oyun alanları var. Ailenizle ve çocuklarınızla hafta sonları burada keyifli vakit geçirebilirsiniz.

 

CategoriesGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir