L

Lekeler Nasıl Çıkar?

Şarap, beyaz kumaştan şarap lekesini temizlemek için, bir süre kaynamakta olan süte batırın ve sonra yıkayın. Örtünüzün üzerine şarap dökülürse, hemen tuz serpin. Böylece ilk yıkamada çıkacaktır. Eğer çıkmazsa, yıkama suyuna biraz çamaşır suyu ekleyin. Beyaz pamuklu bir örtüye şarap döküldüyse, lekeli kısmı beyaz şarap ile ıslatın. Renkli kumaşlarda oluşan şarap lekesini çıkarmak için, lekeli kısmı amonyaklı soğuk suya batırın.

şarap lekesi ile ilgili görsel sonucu

Salça ve Ketçap, sıcak su ile gliserini eşit miktarlarda karıştırın. Kumaşı bir saat boyunca bu karışımda bekletin sonra her zaman yıkadığınız şekilde yıkayın.

salça lekesi ile ilgili görsel sonucu

Yumurta, bu lekeleri çıkartmak için soğuk su kullanmalısınız. Genellikle sabunlu su yeterli olsa da beyaz kumaşlarınız için biraz çamaşır suyu ilave edebilirsiniz.

yumurta lekesi ile ilgili görsel sonucu

Mürekkep, deri eşyalarda mürekkep lekesini çıkartmak için, limon suyu ile lekeyi fırçalayın. Kumaş üzerinde oluşan mürekkep lekeleri için, eğer dayanıklı bir kumaşsa, biraz limon suyu ve ılık süt ile silin. Duruladığınızda leke yok olacaktır. Nazik bir kumaşta oluştuysa, leke kuruduktan sonra, üzerine talk pudrası dökün. Leke kaybolana kadar fırçalayın. Beyaz kumaşlarda oluşan mürekkep lekesi için, lekenin üzerine sulandırılmış hardal dökün. Yarım saat kadar bekleyip, süngerle lekeli yeri yıkayın.  Parmağınızda oluşan mürekkep lekesini domates suyu ile ovarak çıkartabilirsiniz.

İlgili resim

Pas, sentetik olmayan kumaşlarda lekeyi tuzlu limon suyuyla ovduktan sonra içerisine biraz amonyak katılmış suyla silin ve durulayın. Sentetik kumaşlarda ise, lekeli kısmı biraz limonla ovun ve durulayın.

pas lekesi ile ilgili görsel sonucu

Kahve, leke tazeyse üzerine biraz tuz dökün. Beyaz pamuklu kumaştaki lekeyi oksijenli su ile silin, yeterli gelmezse çamaşır suyu kullanmanız gerekir. Renkli kumaşlarda ise, lekeli kısma biraz gliserin sürün ve ılık suyla durulayın. Halınıza kahve döküldüyse, lekeli yeri, eşit miktarda alkol ve beyaz sirke karışı ile silin.

kahve lekesi ile ilgili görsel sonucu

Yağ, sıçrayan yağlar için en etkili yöntem ispirtodur. Zeytinyağı lekesini kumaştan çıkartmak için, bir parça ekmek içini yuvarlayıp lekenin üstünde gezdirin.

Çamur, leke olan elbiseyi hemen fırçalamayın. Çamur lekesi kuruyunca hafif bir fırçalama ile çıkar. Eğer inatçı bir leke ise, eşit miktardaki su ve sirke karışımıyla silebilirsiniz.

CategoriesGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir