H

Hoşça Kal İş Stresi, Hoş Geldin Huzurlu Business Kadını

Evimize eşyaların en kaliteli ve en rahatını alıyoruz. Evimize eşya seçerken koltukların rengi perdelerle uymuş mu, halının rengi duvarlarla ahenk oluşturmuş mu, çatallar tabaklara yakışmış mı, avize iyi aydınlatıyor mu diye ince eleyip sık dokuruz. Hiçbir detayı atlamayız. Oysaki atladığımız kocaman bir detay vardır. Evimizden çok iş yerlerimizde vakit geçiririz. Eve tabiri caizse yatmadan yatmaya gideriz. Aslında iş yerimizdeki uyuma dikkat etmeliyiz. Enerjimizi iş stresinden kurtulmak için harcamalıyız. Haydi, hep birlikte iş stresinden 5 adımda kurtulalım.

  1. Kalabalıkların İçinde Sakinliği Seçin

Bulunduğunuz iş ortamı oldukça gürültülü ve kalabalık oldu, siz de o an çok bunaldıysanız; müzik işe yarayabiliyor. Biyolojik açıdan bakıldığında, melodik sesler beynin ödüllendirme bölümünde dopamin hormonlarının salgılanmasını kolaylaştırıyor. Minnesota, Rochester’deki Mayo Clinic hekimi Doktor Amit Sood’a göre bu, tatlı bir şey yemek veya hoş bir koku almakla aynı kapıya çıkıyor. İnsanlarda dikkatin kolay dağıldığını aktaran Sood, “Dikkati dağılan bir kafanın mutsuz bir kafa olduğunu biliyoruz. Çünkü böyle anlarda hayattaki eksikliklere odaklanırız” diyor. 15 ila 30 dakika müzik dinlemek stresinizi azaltmaya yardımcı olacaktır.

  1. Rüzgâr Eşsiz Kokularla Ruhunuzu Arındırsın

Masanızda kokulu mumlar bulundurun. Kokular, zihninizin farklı bölgelerini harekete geçirir ve stresinizi üzerinizden atmanıza yardımcı olur.

  1. Adımlarınız İle Zihninizi Boşaltın

Öğle tatilini fırsat bilin ve kısa bir yürüyüşe çıkın. Yemek için uzak bir restoran seçin ve yürüyerek gidip gelin. Açık hava ve hareket hem stresinizi alır, hem farklı düşünmenizi sağlar.

 

 

 

  1. Unutmayın, Mutluluk Bir Kelebeğin Kanadında

Bir dizi küçük engeller ortaya çıktığında genellikle bunlar sizin için kötü günlerdir. O gün her şey normal halinden daha kötüye gidiyor gibi görünüyorsa, bir adım geri gidin ve neler olduğuna bakın. Küçük engellerin gününüzü mahvetmesine izin vermeyin. Eğer durumlara gerçekçi bir şekilde bakarsanız, potansiyel bir kötü günü başlamadan durdurabilirsiniz.

  1. Şükredin

Bugün tüm yaşamınızın sadece bir günüdür. Bu nedenle hayatınızda yaşadığınız olumsuzluklara değil, olumlu olaylara odaklanın. İşte de problemleri çözmenin ne kadar sıkıcı olduğunu düşünmeyin, tam tersi zamanınızı işinizin olumlu yönlerine ayırın. Hayatta karnınızı doyuracak yemeğiniz, yaşabileceğiniz bir eviniz ve yapacak bir işiniz varsa şanslısınızdır. Hele bir de sizinle ilgilenen, sizi merak eden insanlar varsa değmeyin keyfinize. Bu nedenle işyerinizdeki küçük problemleri dert etmeyin ve pozitif olun.

CategoriesGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir